Ne jednou lenost nebo nešikovnost dopomohla k objevu velkých věcí. A ne jinak tomu je i v tomhle případě. Ne, nebudu si připisovat zásluhy za recept, který jsem kdysi objevila v časopise. Byť je recept už s jistými mými úpravami. Spíš se rovnou přiznám k lenosti 😊.
Někteří mi jistě dají za pravdu, že víkendy jsou pro většinu z nás svaté. Pro někoho díky vypnutému budíku a naději si přispat. Pro jiného díky sladce spícím ratolestem, které se aspoň v tuhle chvíli jeví jako ti největší andílci na světě. 😊
U nás jde rozhodně o ten druhý důvod. Zvlášť o víkendech, kdy s nimi občas bývám doma sama, jsem opravdu ráda, že posnídám v blaženém, ničím nerušeném tichu, bez hádek, pošťuchování a vylitého čaje na stole.
Proto když se mám rozhodnout, jestli děti vzbudit a táhnout je sychravým podzimním ránem do pekárny nebo je nechat spát, ale dát si práci s pečením „rohlíků“ na snídani, rozhodně volím druhou variantu.
Ono popravdě, když poslouchám příběhy svých klientů, jak se k výrobě potravin dostali, velice často jejich cesta začíná právě nějak takhle 😊.
Ale zpět k makovým bulkám! Pojďme rovnou na recept.
Makové bulky jsou neuvěřitelně rychlé na přípravu. Nevyžadují extra dlouhé kynutí a povedou se i naprostým začátečníkům. To vám garantuji. Ovšem je důležité dodržet několik základních pravidel!
Na 9 makových bulek
Mouku prosejeme a spolu s ostatnímu surovinami v robotu vypracujeme hladké těsto. To necháme v robotu zpracovávat dokud se nebude odlepovat od stěn (cca 10 minut na střední rychlost).
Zpracované těsto přendáme do mísy vymazané olejem (mě se nejvíce osvědčil olej ve spreji) a necháme 20-30 minut odpočívat.
Během té doby si troubu nastavíme na 250 °C a do spodní části trouby vložíme kastrůlek s vodou, který ponecháme v troubě po celou dobu pečení.
Těsto po odpočinutí rozdělíme na bochánky stejné velikosti (cca 90 g). Lehce je potřeme vlažnou vodou se solí a posypeme mákem či jinými semínky. Díky zvlhčení povrchu bude mák na bocháncích lépe držet.
Až je trouba nahřátá, vložíme bochánky do trouby a pečeme 15-20 minut do zlatova. Záleží na typu trouby.
Pokud bochánky nebudete konzumovat hned, vložte je po vychladnutí do mísy a přikryjte utěrkou, aby neosychaly a neztvrdly. Upřímně, nejlepší jsou ještě pěkně teplé. 😊