Obzvláště vypečené makové bulky a recept, jak na ně.

Ne jednou lenost nebo nešikovnost dopomohla k objevu velkých věcí. A ne jinak tomu je i v tomhle případě. Ne, nebudu si připisovat zásluhy za recept, který jsem kdysi objevila v časopise. Byť je recept už s jistými mými úpravami.  Spíš se rovnou přiznám k lenosti 😊.

Někteří mi jistě dají za pravdu, že víkendy jsou pro většinu z nás svaté. Pro někoho díky vypnutému budíku a naději si přispat. Pro jiného díky sladce spícím ratolestem, které se aspoň v tuhle chvíli jeví jako ti největší andílci na světě. 😊

U nás jde rozhodně o ten druhý důvod.  Zvlášť o víkendech, kdy s nimi občas bývám doma sama, jsem opravdu ráda, že posnídám v blaženém, ničím nerušeném tichu, bez hádek, pošťuchování a vylitého čaje na stole.

Proto když se mám rozhodnout, jestli děti vzbudit a táhnout je sychravým podzimním ránem do pekárny nebo je nechat spát, ale dát si práci s pečením „rohlíků“ na snídani, rozhodně volím druhou variantu.

Ono popravdě, když poslouchám příběhy svých klientů, jak se k výrobě potravin dostali, velice často jejich cesta začíná právě nějak takhle 😊.

Ale zpět k makovým bulkám! Pojďme rovnou na recept.

Makové bulky jsou neuvěřitelně rychlé na přípravu. Nevyžadují extra dlouhé kynutí a povedou se i naprostým začátečníkům. To vám garantuji. Ovšem je důležité dodržet několik základních pravidel!

1. Suroviny by měly mít vždy stejnou (ideálně pokojovou) teplotu.
2. Těsto pořádně propracujte, aby se dostatečně aktivoval lepek
3. Troubu před pečením pořádně „zapařte“. Bochánky vám během pečení hezky naskočí, neproztrhnou se a zachovají si svůj tvar.

Právě pára „zvlhčuje“ povrch bochánků. Díky tomu je pečivo, i při vysoké teplotě pečení, na povrchu dostatečně pružné a krásně elastické, což zaručuje hezké naskočení a držení tvaru. Pokud byste páru během pečení nezajistili, povrh bochánků by velmi rychle ztvrdl. Bochánek by se následně během pečení deformoval a popraskal. Plyny, vzniklé během kynutí, se vlivem tepla rozpínají (bochánek se zvětšuje), ale pokud není povrch zvlhčení, je tvrdý, plyny si cestu najdou a bochánek se, místo krásného naskočení a zachování tvaru, roztrhne.

Recept

Na 9 makových bulek

  • 500 g hladké mouky
  • 6 g sušeného droždí (případně 12 g čerstvé droždí)
  • 60 g sádla
  • 11 g soli
  • 285 g vlažné vody

Mouku prosejeme a spolu s ostatnímu surovinami v robotu vypracujeme hladké těsto. To necháme v robotu zpracovávat dokud se nebude odlepovat od stěn (cca 10 minut na střední rychlost).

Zpracované těsto přendáme do mísy vymazané olejem (mě se nejvíce osvědčil olej ve spreji) a necháme 20-30 minut odpočívat.

Během té doby si troubu nastavíme na 250 °C a do spodní části trouby vložíme kastrůlek s vodou, který ponecháme v troubě po celou dobu pečení.

Těsto po odpočinutí rozdělíme na bochánky stejné velikosti (cca 90 g). Lehce je potřeme vlažnou vodou se solí a posypeme mákem či jinými semínky. Díky zvlhčení povrchu bude mák na bocháncích lépe držet.

Až je trouba nahřátá, vložíme bochánky do trouby a pečeme 15-20 minut do zlatova. Záleží na typu trouby.  

Pokud bochánky nebudete konzumovat hned, vložte je po vychladnutí do mísy a přikryjte utěrkou, aby neosychaly a neztvrdly. Upřímně, nejlepší jsou ještě pěkně teplé. 😊

Provázím drobné výrobce potravin labyrintem potravinářské legislativy. Pomáhám jim splnit si sen o vlastní provozovně. Jsem autorkou e-booků Jak na vlastní provozovnu a Vzorů potravinářských dokumentů. Můj celý příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.