Co vás čeká a nemine na cestě za vlastní provozovnou

Chtěla jsem pro vás napsat slíbený článek o dozorových orgánech. Jenže jsem se rozvášnila natolik, že z článku vznikla pomalu kniha a tak vlastně vznikl eBook zdarma o tom, co je vše potřebné vědět a vyřídit než začnete skutečně vyrábět.

Ebook je momentálně u korektorky na úpravě, ale hned co dostane i grafický kabátek, pošupe ven mezi vás. Alespoň sem napsala kratičký článek o pár věcech, co je dobré si zjistit nebo jak s dozorovými orgány ideálně komunikovat.

O nástrahách a šílenostech potravinářské legislativy a požadavcích dozorových orgánů se nesou celé legendy.

Je to něco podobného, jako když já líčím svoje hororové zkušenosti při nastavování webových stránek. Můj manžel si klepe na čelo, válí se smíchy a já dodnes žasnu, jak levou zadní naprogramuje stránku za půl dne, kde bych se já trápila několik týdnů. A přitom je vše tak jednoduché (říká můj muž). Samozřejmě když víte, kam kliknout a co kde nastavit, pak není nic problém.

S potravinářskou výrobou to vypadá stejně. Pokud víte, kam jít, na co se zeptat, jaký dokument vyplnit, co vše nachystat před první kontrolou, přijde vám vše o dost jednodušší.

Bohužel dozorové orgány nejsou povinny provádět výklad legislativy. A právě zde začíná problém všech začínajících výrobců potravin. Nikdo pak vlastně neví, co má dělat.

Většina dozorových orgánů má webové stránky zastaralé, špatně se na nich orientuje, a i kdyby tam nějaké informace byly (což opravdu i jsou), je poměrně těžké se k nim proklikat. Jsou pohřbené hluboko v nepřeberné směsi všemožných dalších informací.

Pokud můžete, zajděte si na příslušné dozorové orgány raději osobně a vyptejte se, co vše bude potřeba, nebo se obraťte na odborníka, který vám v tomto směru také dokáže pomoci. Raději řešte vše osobně než po mailu.

Po mailu většinou dostanete od dozorových orgánů výčet legislativy, který si máte projít. V lepším případě vás trochu i navedou, ale osobní kontakt je osobní kontakt a vy se hned na místě můžete zeptat na věci, kterým nerozumíte nebo si nejste jistí.

Vůbec předtím než začnete vyrábět, si zjistěte, pod jaký dozorový orgán spadáte. Je jich hned několik a občas se i jejich kompetence různě prolínají. Někdy v rámci druhu výrobku, jindy v rámci dohody daného kraje.

Zjistěte si, zda vám stačí vaše vzdělání. Jsou oblasti výroby potravin, ve kterých bez náležitého vzdělání vyrábět nelze.

Také si zjistěte, jaké nároky na vybavení provozovny musíte splnit. Někde budou nároky přísnější, někde volnější. Velmi přísná kritéria pro hygienu provozu platí při výrobě mléčných, masných nebo cukrářských výrobků. Trochu mírnější pravidla jsou nastavena v rámci výroby různých marmelád či sirupů.

Existují dokonce určité výjimky, kdy můžete vyrábět i doma. O tom, zda je zrovna toto váš případ, se musíte informovat u příslušného dozorového orgánu (Státní zemědělská a potravinářská inspekce neboli SZPI).

Každý provoz či výroba jsou posuzovány individuálně a i když jsou obecně platné určité požadavky na výrobu potravin, vždy se ještě navíc vychází z dané dispozice budoucí provozovny, druhu výrobku, objemu výroby atd.

Provázím drobné výrobce potravin labyrintem potravinářské legislativy. Pomáhám jim splnit si sen o vlastní provozovně. Jsem autorkou e-booků Jak na vlastní provozovnu a Vzorů potravinářských dokumentů. Můj celý příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.